Styly jógy


Obecně pro hodiny hathajógy  platí:

Na prvním místě je vědomí těla a souhra těla, mysli a dechu. Tato souhra vychází z toho, že vím co dělám a jak mé tělo reaguje, jaký efekt mi to přináší, co mi jde, kde mám slabinu. Nic nedělám přes možnosti svého těla. V hathajóze s ním nesoutěžím a učím se přijmout fakt, jak jsem na tom. Spolupráce s tělem stojí nad výkonem. Jedině tak, budete mít šanci sami sebe pravdivě poznat a změnit to, co změnit chcete. Ať už se to bude týkat těla, mysli, nebo chcete-li, duše.

 

Jógové sestavy (hathajóga)

Zacvičit si jednou za týden je z pohledu vlivu na tělo (svaly, klouby, mysl či propriorecepci) lepší než nic, ale ne víc. V sestavách je cílem osvojit si skladbu hodiny, kterou si pak můžete zopakovat i doma. Sestavu cvičíme 1-2 měsíce (dle náročnosti) a sestava je vždy zaměřená určitým směrem.Aktuální sestava je podrobněji popsaná v aktualitách, kde je také uvedeno, zda je vhodná i pro začátečníky, či je nutná nějaká míra pokročilosti.

Jóga “Zdravá záda” (hathajóga)

Principem této hodiny je nejprve uvolnit tělo, následně uvolnit ztuhlé klouby a protáhnout svaly s tendencí ke zkracování (postulární svaly).Tomu je věnováno přibližně 40 minut. V dalších 20 minutách se věnujeme posilování svalů hlubokého stabilizačního systému a svalům s tendencí k ochabování ( fázické svaly). V průběhu celé hodiny je kladen důraz na správný dech, který se zdravím zad úzce souvisí a vnímání správného držení těla (nácvik pozitivních stereotypů těla) . Ideální je tato hodina především jako prevence. Hodinu můžete kombinovat s powerjogou pro začátečníky a hathajogou pro začátečníky.Hodina neni vhodná pro začátečníky.(pro ně je určena hodina záda,páteř,dech)

Jóga “Pružné tělo” (hathajóga)

Správné držení těla začíná od fyzického a psychického uvolnění. Jemná jóga,při které  pracujeme převážně v lehu, kde se tělo tolik nenamáhá, lépe se uvolní, protáhne a zároveň se nepřetěžuje.Využíváme gravitaci, dech a váhu těla k protažení jak kloubů, tak svalů.Hodina je velmi jemná, určená pro začátečníky nebo ty, kdo mají lehké zdravotní omezení (nadváhu, vyšší krevní tlak, poúrazové stavy – s přihlédnutím k aktuálnímu stavu). V hodině nejsou silové prvky.

Jóga “při sedavém zaměstnání” (hathajóga)

V této hodině se zaměřujeme na protažení těla po dlouhém sezení. (v autě, u počítače,cestování)  Součástí hodiny je rozcvičení ramenních, kyčelních a kolenních kloubů, krátké cvičení ve stoji, záklonové pozice, cvičení zápěstí a okohybných svalů (při práci s počítačem). Zároveň  si v hodině ukážeme jednu možnost, jak některou pozici  a pohyb praktikovat na židli, když se potřebujete protáhnout v práci. Hodina je vhodná pro pokročilejší začátečníky.

Jóga “Záda,páteř a dech” (hathajóga)

Jemné cvičení, vhodné pro každého kdo nemá vážné zdravotní problémy. V této hodině se soustředíme na klidné provádění pozic a pohybů, které vedou ke správným pohybovým návykům těla. Základním smyslem této hodiny je pro mne postupné prohlubování soustředěnosti na tělo ( a tím postupná hluboká znalost těla v poloze či pohybu ), správné držení těla a postupné osvojení si korektního dýchání.  V hodině používáme technicky méně náročné ásany ( pozice ) a krije (pohyby v souladu s dechem )které pomohou protáhnout svaly, uvolnit ztuhlost kloubů, prohlubují a zkvalitňují dech. Velmi významným efektem je celkové zklidnění psychiky a postupné nastolování harmonie v těle i mysli. Mé doporučení : na hodinu pro pokročilé se vydejte až budete dokonale umět soustředit se na tělo a na to co děláte a až zvládnete základní pránájámu- plný jógový dech.
(jak dokonale zvládnete pozici v mé hodině není prioritou). Vhodné pro úplné začátečníky.

Powerjóga začátečníci

Powerjoga je fitnessový styl  a je tedy fyzicky náročná. V hodině využíváme  silovějších jógových pozic a pohybů k rozvíjení svalové síly a pružnosti těla. I když je hodina určena začátečníkům a  nejdeme do výrazně těžkých a fyzicky náročných pohybů a pozic,  (ale i to je relativní, jedna pozice Vám bude připadat snadná, jiná těžká a jiný to bude mít přesně obráceně), jedná se o především posilovací hodinu.(pozdrav slunci,sestavy bojovníků, výdrže v pozicích a pod) V hodině jde  i o postupný a správný nácvik pozic a pohybů. Důležité je nejprve umět udělat pohyb, pozici řekněme technicky správně, tedy poznat , jak tělo funguje v dané činnosti.Jak v síle, tak v plynulém pohybu je třeba vytvářet pozitivní pohybové stereotypy. Procvičujete pozice a pohyby, kde se tělo systematicky, postupně zpevňuje, protahuje. Vědomá pozornost na to, co dělám,co vytvářím, co měním a jak při tom dýchám je v každé mé hodině ( i té powerjógové) zcela zásadní a klíčová. Závěrečná relaxace Vás postupně naučí umět uvolnit tělo i mysl, naučit se relaxovat , tedy efektivně odpočívat. Hodina není vhodná při nadváze, zdravotních potížích (VKT,srdeční obtíže, artrozách a pod). Nedoporučuji ji ani v případě, že je Vám k 50ti a nikdy jste powerjógu nepraktikovali.

Powerjóga pokročilejší

Prohlubuje znalosti hodin pro začátečníky s tím, že je fyzicky podstatně náročnější. Systém pozdravu slunci ( používám několik sestav ) a sestavy rozvíjející pozice bojovníků (vírabharda ásana) ve stoji, pozice v lehu na břiše, boku, zádech i polohy s sedu či kleku. Má hodina není hektická, protože pomalý pohyb je daleko vědomější a tím pádem může být i přesnější. Pohyby jdou v souladu s dechem a s důrazem na optimální výdrže. Cílem hodiny je zpevnit tělo a optimálně ho i protáhnout. Závěrečná relaxace uvolní namáhané svaly a klouby a zklidní mysl do stavu harmonického klidu.

Rollfit – cvičení na pěnovém válci

Toto cvičení v sobě spojuje prvky:

  1. masážní – využívá hlavně komprese a roztahuje především fascie. Formou automasáže uvolňuje chronické svalové napětí(nejčastější příčina bolestí krční, hrudní a bederní páteře.
  2. cvičební – zapojuje do pohybu hluboké břišní svaly, zádové svaly, aktivuje svaly páteře. Má zpevňující efekt a zároveň protahuje zkrácené svaly. Posilování a protahování je propojeno s tréninkem stability a rovnováhy.

Při hodině budeme využívat prvky powerjógy (zásady správného provedení,dech, některé pozice z powerjógy)
Cvičení není vhodné pro začátečníky,při velké tělesné hmotnosti, VKT, osteoporóze,akutních stavech, nedoléčených zlomeninách, při vyšším věku. Je fyzicky náročnější!
Rollfit Vám nabídne nové možnosti cvičení  a zcela jistě Vás překvapí.

Těhotenská jóga

Velmi klidná jóga pro prohloubení klidu a uvolňování fyzického i psychického napětí. V průběhu cvičení se maminky učí pohyby protahující páteř a příslušné svaly – tygří dech a pozdrav slunci upravený pro těhotenství, dech do břicha (adhama pránájámu), hrudníku(madhjama pránájáma) a dech do plicních hrotů ( adhjama pránájáma). Pro správné držení těla v těhotenství používáme další pozice a pohybové sestavy, procvičujeme klenbu nohy, klouby, jemně posilujeme svaly zad, břicha atd. Součástí hodiny je prohloubená relaxace směřující k navázání kontaktu s dítětem. Nejdůležitější v mé hodině je nastolení především psychické harmonie pro nastávající maminku a pochopení toho, že jak klidná je maminka, tak klidné je (a hlavně BUDE!) i její miminko.( aktuálně není v rozvrhu)