Živana Stupková

trenér jógy 2. třídy


2007-2012
Kurzy jógy podle sv. Gítánanady

2011-2012
Jógové praktikum při FTVS 

2012-2013
Jógová filozofie a etika při FF UK 

2015 – 2015
Jógová terapie při FTVS

2013 – 2016 Indie
Tiruvannamalai – Ramanaášram 

 

Další certifikáty a školení:

Power Yoga Basic

Certifikát cvičení v těhotenství

Certifikát Dancejóga

Certifikát Port de Bras basic

Certifikát Flowin Pilates

Moje cesta k józe

Často se mě někdo zeptá, jak jsem se vlastně k józe dostala. Tak tady je v kostce můj příběh.

Vše začalo v době, kdy jsem přestala s tancováním v baletním souboru a přešla jsem do činohry jako inspicientka. To je hodně sedavé zaměstnání. Tělo, zvyklé na každodenní námahu, rychle zlenivělo, ale co hůř, začalo bolet. Kdo trochu něco o těle ví, je mu jasné proč. Čím víc jsou klouby a páteř opotřebované tím spíš musíte cvičit. A zdravotní obtíže se stupňovaly. Krom všech bolestí jsem se dozvěděla, že mám artrózu bederní páteře, zúžený bederní kanál, což ve výsledku způsobuje chronickou bolest. Výrůstek na krční páteři a stále zablokovaný krk, později stále silnější hučení v hlavě. A to bylo nesnesitelné. Představte si, že si večer lehnete a vy slyšíte nastartovaný motorek v hlavě. Nikdo si se mnou nevěděl rady. A já začala být uzlíček nervů. Myslela jsem, že se zblázním.

Až mi jedna paní doktorka řekla: „Ty nepotřebuješ krk uvolňovat, ty ho musíš zpevnit.“

A protože s nedostatkem pohybu přišla navíc i vyšší váha, překonala jsem lenost (pohybu jsem si užila dost) a začala jsem cvičit. Nejdřív aerobik, protože tam se cvičilo do hudby a tak to vzdáleně připomínalo tancování.

A pak jednou hodina nebyla, ale vedle měla začít powerjóga.

Nechtělo se mi domů a tak, když mi instruktorka řekla: „To zvládnete.“, šla jsem. A nezdálo se mi to nikterak těžké kopírovat pozice podle toho, jak jsem je viděla, to jsem uměla z baletu. A když máte pocit, že Vám něco od začátku jde – jak říká pan Horníček: „Propadl jsem takové té pýše každého začátečníka, který si říká – patrně seš k tomu nadanej…“ – a začala jsem na powerjógu chodit pravidelně. Čím víc jsem se o ni zajímala, tím víc jsem objevovala, že powerjóga je (při vší úctě, jak vždy dodávám) jen cvičení a s jógou má málo společného.

Na cestu jógy mě dovedla věta, kterou jsem zaslechla na jednom workshopu o Iyengar józe. Jistě – pokud jste se dočetli až sem, zajímá Vás, co to bylo za osudovou větu. Tak tady je: „Jogíni prý cvičí svíčku, když se blíží chřipková epidemie, aby ji nedostali.“ Ale neptejte se mne proč, to nevím. Tato informace odstartovala mou cestu k opravdové, rozumějte klasické józe. Jsem za znamení Vodnář, a tak je pro mne příznačné, že chci znát odpověď na otázku: „Proč?“. Mohla bych teď psát o tom, jak jsem sháněla literaturu, jezdila na kurzy podle svámího Gítánandy, začala studovat v Praze, a jak jsem se díky tomu dostala až do Indie. Ale to by bylo na dlouho. A mělo by to stejně otevřený konec, protože jestliže se jednou rozhodnete jít cestou jógy, pak Vaše cesta nikdy nekončí, jdete po ní a ona Vám stále ukazuje nové a nové možnosti jak ji uchopit. A tak zde je na konec mého krátkého vyprávění moje vyznání:

„Proč jsem se zamilovala do jógy?

  • Pomohla mi poznávat a chápat, jak mé tělo funguje a jak mu mám pomoci, když ho něco bolí.
  • Učí mě zastavit se ve vší té hektičnosti okolo mne.
  • Nutí mě trpělivosti v době, kdy je potřeba mít všechno hned a okamžitě.
  • Je mi obrovskou školou v nalézání rovnováhy a klidu.
  • Vede mě cestou, kde se učím chápat, proč je můj život takový, jaký je.
  • Vše je jenom na nás. Chceme-li něco změnit, ve svém životě (ať už je to cokoliv) jóga nás to může naučit.

Je to jen na Vás, to mi věřte!“